Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Dożynki Gminne Siedlec Duży 1 wrzesień 2013

Otwórzcie nam szeroko wrota, skończyła się  w polu robota
Dożynki Gminne Siedlec Duży-1 wrzesień 2013

 Gospodarzami tegorocznych Dożynek Gminnych w Siedlcu Dużym  był burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy Jacek Ślęczka, przewodnicząca Rady Gminy i Miasta Koziegłowy Joanna Kołodziejczyk, Rada Sołecka , Ochotnicza Straż Pożarna i szkoła podstawowa w Siedlcu Dużym.  
Obchody dożynkowe rozpoczęły się o godz. 14.00 mszą świętą w tutejszym kościele  celebrowaną przez księdza proboszcza Józefa Wachowskiego. Po mszy  barwny korowód w którym uczestniczyły gminne  jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, Koła Gospodyń Wiejskich, zaproszeni goście i mieszkańcy gminy, przy dźwiękach Orkiestry Dętej, przeszedł na boisko szkolne.
Obchody dożynkowe rozpoczął uroczysty polonez w wykonaniu Gminnego Zespołu Pieśni i Tańca ,,Koziegłowy”. Na scenie zaprezentowały się również dzieci ze szkoły podstawowej w Siedlcu Dużym, a na zakończenie zespół folklorystyczny ,,Złoty Kłos” ze Starej Huty przedstawił widowisko dożynkowe.
Starostowie tegorocznych dożynek pani Anna Adamiecka i pan Cezary Klim tradycyjnie przekazali na ręce burmistrza Jacka Ślęczki i przewodniczącej Rady Joanny Kołodziejczyk bochen chleba i koszyk z miodem prosząc aby był szanowany i tak dzielony, żeby nikomu w mieście ani na wsi go nie zabrakło. Zgodnie z tradycją burmistrz i przewodnicząca Rady podzielili się nim ze wszystkimi, którzy przybyli na Dożynki Gminne do Siedlca Dużego.
Dożynki to święto gospodarskie nie rozerwalnie związane z wieńcem dożynkowym, najważniejszym symbolem pracy rolników. Uosabia plony i urodzaj. Tego symbolu nie zabrakło na dożynkach w Siedlcu Dużym. Podziwiano więc zarówno tradycyjne korony jak i współczesne formy, które następnie przekazano na ręce burmistrza, przewodniczącej Rady i zaproszonych gości. W dożynkach uczestniczyli: wicemarszałek Województwa Śląskiego Mariusz Kleszczewski, wicestarosta powiatu myszkowskiego Mariusz Trepka, przewodniczący Rady Powiatu Marian Szczerbak, prezes Międzypowiatowego Banku spółdzielczego Zofia Jakubczyk, dyrektor Śląskiego Oddziału Regionalnego ARiMR Stanisław Gmitruk, Małgorzata Gałuszka, kierownik Powiatowego Oddziału ARiMR, Józef Ślusarz, kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Myszkowie, Krzysztof Sosnowski zastępca powiatowego komendanta policji w Myszkowie, sekretarz gminy Krzysztof Bąk, dyrektorzy szkół, radni, sołtysi.
Podczas dożynek burmistrz wyróżnił najlepszego rolnika, był nim Krzysztof Kos z Lgoty Mokrzesz, który wraz z żoną gospodaruje na 104 ha, oraz odbył się konkurs na wieniec dożynkowy. W kategorii wieniec dożynkowy tradycyjny wyróżniono wieniec z Koła Gospodyń Wiejskich z Mzyk i Pustkowia Lgockiego, w kategorii wieniec współczesny wyróżniono wieniec z Koła Gospodyń Wiejskich z Winowa i Kółka Rolniczego z Lgoty Mokrzesz.
Dożynkową atmosferę uzupełniały oryginalne scenki jakimi mieszkańcy udekorowali główną ulicę. Izabela Churas

17

WRZ

2013

5721

razy

czytano

2914/4594

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności