Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Dni Gminy i Miasta Koziegłowy 2014r.

Największa i najgorętsza impreza plenerowa tego lata zorganizowana przez Miejsko-Gminny Ośrodek Promocji Kultury w Koziegłowach miała miejsce 19-20.07.2014 r. na Rynku (Plac Moniuszki) w Koziegłowach. Patronat sprawował Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy Jacek Ślęczka. Dni Gminy i Miasta Koziegłowy od lat cieszą się uznaniem wśród mieszkańców.  Z czasem stały się jednym z najważniejszych wydarzeń w roku. Tegoroczne święto było jednak wyjątkowe. To wspaniałe przedsięwzięcie otworzył korowód zabytkowych oraz tuningowych samochodów. Odwiedzili nas kierowcy m.in. z Automobil Klub Częstochowski, Automobil Klub Śląski, Tuning Team Zagłębie oraz prywatni kierowcy niezrzeszeni z żadnym Klubem.  Korowód prowadzony był przez jeźdźców ubranych w stylu country na dorodnych koniach z Rancza Rosochacz wraz z   dorożkami od Pana Józefa Kaczorowskiego z Firmy ZIUTEK, w których zasiadał Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy Jacek Ślęczka wraz  z damami dworu z 42 Chorągwi  Krystyna z Koziegłów i Drużyny Milites Christi. Barwny korowód wyruszył z placu targowego i przejechał ulicami aby
w pełnej klasie zaprezentować się zgromadzonej publiczności. Miłośnicy tego typu pojazdów mogli zrobić sobie zdjęcia w tych pięknych samochodach. Nie zabrakło także rozmów wśród sympatyków automobilowych. Mogliśmy podziwiać aż 63 samochody, które zaparkowały przy rynku w Koziegłowach.

Najstarszym Polskim Samochodem, który odwiedził Gminę Koziegłowy w ten wspaniały dzień była Warszawa z 1953 r. należąca do pana Michała Czarneckiego, Miss Moto-Legendy został Citroen pana Mariana Gawenckiego, IFA z Automobilklubu Częstochowskiego została jednogłośnie okrzyknięta Miss Prezentacji, natomiast tytuł  Miss Gracji otrzymała Tatra 603/1 którą przyjechał do nas pan Krzysztof Blachnicki .
Uroczyste otwarcie zainaugurował zagrany po raz pierwszy hejnał Gminy Koziegłowy stworzony przez kapelmistrza naszej rodzinnej Gminnej Orkiestry Dętej z Koziegłów Pana Henryka Nowaka. Inspiracją do napisania tego utworu była historia i dzieje naszej ziemi. Słuchając można było  uchwycić  nutę z charakterem społeczności  naszej Gminy. Społeczności dumnej, otwartej, pracowitej, o gorących sercach. Hejnał wykonali: Marek Strzelecki, Włodzimierz Kozak, Adam Radosz, Antoni Kurzak, Waldemar Gocyła, Eugeniusz Trepka, Zbigniew Wolski, Ireneusz Konopka. Po wysłuchaniu hejnału przyszedł czas na przekazanie klucza do bram miasta. Klucz Przekazał Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy Jacek Ślęczka oraz Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Promocji Kultury w Koziegłowach Renata Garleja na ręce 42 Chorągwi Krystyna z Koziegłów oraz Drużyny Milites Christi. I już po krótkiej chwili  przenieśliśmy się w „Świat Akordeonu” pełen barwnej muzyki
i pięknych dźwięków. Mogliśmy się przekonać, że akordeon jest instrumentem godnym uwagi oraz obalić mit związany z akordeonem jako muzyką ściśle ludową. Muzycy zaprezentowali melodie świata między innymi walczyki, ale również nowoczesne dźwięki połączone z muzyką elektroniczną. W tym niepowtarzalnym koncercie wzięło udział
ok. 80 akordeonistów z całego kraju. Uczestnicy Świata Akordeonu przybyli do nas z :  Mysłowic, Katowic, Andrespola, Korytnicy, Warszawy, Dębowca, Komornicy, Łodzi, Zagórzyc, Łomży, Lubartowa, Konopisk, Brzozówki, Czarniej, Opatowa, Siewierza, Czarnej Białostockiej, Żarek Letniska, Wysokie Mazowieckie, Łochowa, Żywca, Woli Łobódzkiej, Poczesnej.

 W sobotnie popołudnie to właśnie akordeon królował na Koziegłowskiej scenie wprowadzając niesamowity nastrój wśród zgromadzonych gości. Koncert zakończono biciem rekordu we wspólnym graniu i śpiewaniu. Miłośnicy muzyki przybyli na scenę ze swoimi instrumentami aby razem wykonać trzy utwory: „Siadła pszczółka”, „Głęboka studzienka”, „Stoi w polu grusza”. Na scenie wystąpiło 88 akordeonistów.
W międzyczasie odbyła się Rodzinna Gra Miejska, w której nagrodą dla zwycięzców był rower ufundowany przez Burmistrza Gminy i Miasta Koziegłowy Jacka Ślęczkę. Rodziny
w swoich zmaganiach zaskoczyły jury swoją zwinnością i wiedzą. Drużyny dotarły do mety znacznie szybciej niż się tego spodziewaliśmy. Emocje były ogromne, rywalizacja trwała do ostatniej minuty. Pierwsza na metę przybyła drużyna „Koziegłowianki” tym samym zajmując pierwsze miejsce. Rodzina Ptasik była bardzo dumna ze swojej nagrody.

Miłośnicy antyków i rękodzielnictwa z pewnością znaleźli coś dla siebie na „Targach Sztuki Wszelakiej”. Wystawcy z Istebnej, Łodzi, Poznania, Myszkowa, Kielc, Komorowa, Bytomia czy Częstochowy zagościli u nas pod czas tej imprezy żeby zaprezentować wspaniałą sztukę, jaką jest np. malarstwo, rzeźbiarstwo, ponadto antyki w tym: porcelana, biżuteria, biała broń, zegary, ozdoby drewniane, przedmioty z mosiądzu.
Zwycięzca Konkursu na Najciekawsze Stoisko przyjechał do nas z województwa mazowieckiego. To właśnie „Rękodzieło Janka z Łasi”  Pana Jana Paczkowskiego  
z bibelotami i rzeźbą z drewna cieszyło się największym zainteresowaniem. Wyróżnienia otrzymały: Pani Magdalena Mańczyk z Bytomia, która wystawiła figury ceramiczne, ozdoby z butelek, lustra, zegary oraz Pani Katarzyna Stępniewska z Łodzi u której królowała skóro plastyka.

Również dzieci nie mogły narzekać na nudę, czekało na nie wiele atrakcji np.
w Rajtobusie, mogły też skorzystać z malowania twarzy. Na buziach dzieci powstawały piękne wzory i baśniowe postacie. 

Zachwycała także Wystawa Fotografii „Młodzi z obiektywem” przygotowana przez Klub Młodych Fotografików w Bibliotece w ramach Programu Rozwoju Bibliotek Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności. 
A tym czasem na scenie zagościł Sebastian Świerczyński ze swoim autorskim show  „Faces of Dance- różne twarze tańca”, które zaprezentował  w V edycji „ Mam Talent”. Jego występ można określić jako Parodię za pomocą tańca i odpowiednio dobranej muzyki przy użyciu masek artystycznych. Tancerz zmieniał maski pokazując co chwilę inne oblicze polskich gwiazd ze świata sztuki, rozrywki, polityki, nie zabrakło postaci
z naszego otoczenia.

Następnie swój wspaniały, emocjonalny taniec zaprezentowała Aneta Mokrzycka prowadząca Szkołę Tańca Quick Dance w Miejsko-Gminnym Ośrodku Promocji Kultury
w Koziegłowach. Wraz ze swoim  partnerem wzbudziła podziw i żywe reakcje wśród  publiczności.  Po występie para przeprowadziła szybki kurs tańca, na którym zarówno dzieci jak i dorośli zmierzyli się z tańcem cha-cha-cha.

Pozostając w muzycznych klimatach razem z zespołem Coco Afro  przenieśliśmy się w nieco cieplejszą aurę pełną gorących rytmów. 6-ciu wokalistów zagrało i zaśpiewało największe przeboje muzyki hawaiiana lat 70-tych i 80-tych. Usłyszeliśmy m. in. Agadu, Rasta Man czy Big Bambo.  Tematyczne stroje Grupy sprawiły, że poczuliśmy się jak w ciepłych krajach. Zespół rozgrzał publikę do wspólnej zabawy.

Na zakończenie pierwszego dnia imprezy do tańca zagrał zespół Live Metro Cover Band. Mieszkańcy bawili się  do rana.
W niedzielny poranek  po raz kolejny mogliśmy usłyszeć występ akordeonistów, następnie w baśniowy świat wprowadził nas Objazdowy Teatrzyk Kukiełkowy
„Za Tęczową Kurtyną”. Przedsięwzięcie przygotowane zostało przez Bibliotekę Publiczną 
i Świetlice działające przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Promocji Kultury w Koziegłowach
w ramach Programu Rozwoju Bibliotek Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Nasi mali aktorzy przedstawili spektakl „Jaś i Małgosia”. Bajka dobrze znana przez młodszą
i tą znacznie starszą publikę jednak przedstawiona w zupełnie innej formie sprawiła, że teatrzyk cieszył się ogromnym zainteresowaniem.
Po tym wspaniałym widowisku przyszła pora na zaprezentowanie swoich talentów muzycznych przez Gminną Orkiestrę Dętą z Koziegłów, Młodzieżową Orkiestrę Dętą
z Pińczyc.
Swój nowatorski utwór o Koziegłowach zaśpiewał Koziegłowski Uniwersytet Trzeciego Wieku . Soliści Studia Piosenki działającego przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Promocji Kultury w Koziegłowach również wykonali z pełną lekkością wspaniałe piosenki. Wystąpiły: Patrycja Krzan, Klaudia Jagoda, Adrianna Pala i Diana Sojka.
Chętni mogli się wykazać znajomością historii w Konkursie wiedzy o Gminie Koziegłowy, w którym udział wzięło czworo ochotników.
Po tych zmaganiach o dobry humor mieszkańców zadbał Kabaret „Moherowe Berety”. Niepowtarzalne skecze bawiły gości przez godzinę. Kabaret rozśmiesza wokół zwykłych ludzkich spraw, niejeden z nas w ich żartach odnalazł szczyptę prawdy.
Po takiej dawce śmiechu miejsce na scenie zajął zespół Prawo Głosu składający się
z finalistów piątej i siódmej edycji Must Be The Music. Ci wspaniali muzycy łączą zespół rapujący z muzyka na żywo. Ich styl znalazł swoich fanów w niedzielny wieczór na rynku w Koziegłowach. Tego show nie mogło zabrakną na naszej imprezie.
I w reszcie w naszych sercach zabiła salsa i cha-cha-cha. Kubańskie rytmy zawładnęły parkietem dzięki Grupie Jose Torres i Salsa Tropical. Zespół zagrał gorące rytmy przy których z pomocą wspaniale tańczącej pary tanecznej każdy z nas mógł nauczyć się poruszać do tej niesamowitej muzyki, wprawiającej w dobry nastrój i lepsze samopoczucie. Zabawę zakończyła fontanna fajerwerków przy dźwiękach muzyki. Tym cudownym akcentem pożegnaliśmy gości zgromadzonych tak licznie w ciągu tych dwóch dni.
Na tegoroczne Dni Gminy i Miasta Koziegłowy przybyli goście z całego kraju a to za sprawą naszych Patronów Medialnych, którzy także obserwowali całe nasze przedsięwzięcie:
Telewizja NTL,
Telewizja TVN,
Radio Fiat,
Gazeta Myszkowska,
Dziennik Zachodni,
Gazeta Częstochowska,
Głos Regionu,
Życie Częstochowy,
twoja-czestochowa.pl,
twojemiasto.info.
 
Oczywiście impreza nie mogłaby się odbyć gdyby nie nasi sponsorzy. A oto oni:
Sponsor strategiczny:
Firma Sona
Restauracja „EM”
 
Sponsor Główny:
Międzypowiatowy Bank Spółdzielczy w Myszkowie,
Firma Orion
Firma Józan
Hotel Czardasz,
Karczma Stary młyn,
Firma Sonic
Firma Adal
 
Sponsor Wspierający:
Słotzłom Sp.J.
Firma Odys
Firma Jodełka
Delikatesy Centrum,
Firma ERBIS Sp. J. Piotr Słociński, Ewa Bąk
Instal-budotech Jan Gorol
Firma Roxebut dariusz Stuła
F.H. Sadownik Włodzimierz Rebane
Firma Gawtrans
Kasa Jowisz
 
Pozostali Sponsorzy:
Firma SOFI- Zofia Dyrda
Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska
Firma WTÓREX- Zbigniew Witos
PPH ROMA –Witold Barczyk
PPHU DANEX – Krzysztof Guznowski
P H ,,JOLA” Jolanta Błońska
ABC SKLEP SPOŻYWCZY Ewa i Krzysztof Kuwak
 
Współpraca:
Zespół Usług Komunalnych Koziegłowy
Ochotnicza Straż Pożarna Koziegłowy
Zespół Szkół im. Agaty Olszewskiej Mróz - Lgota Górna
Koło Gospodyń Wiejskich Lgota Mokrzesz
Automobil Klub Częstochowski
Tuning Team Zagłębie
 
 
Dziękujemy za tak liczne przybycie i zapraszamy w przyszłym roku na kolejne obchody Dni Gminy i Miasta Koziegłowy. Po raz kolejny mieszkańcy udowodnili, że nie tylko samą pracą człowiek żyje,że zabawa i dobry humor jest równie ważny. I taka jest właśnie Gmina Koziegłowy gdzie wszystko ma swój czas i miejsce.

28

LIP

2014

3249

razy

czytano

2565/4391

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.