Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Pamiątkowa tablica w kościele w Gniazdowie

W kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gniazdowie zamontowana została pamiątkowa tablica upamiętniająca Michała Hieronima Juszyńskiego. Tablica ufundowana została przez Mieczysława Znamierowskiego.

Urodzony w Gniazdowie w ok. 1760 r. Juszyński po ukończeniu Akademii Krakowskiej został księdzem i zarazem bibliografem. Jest on autorem m.in. „Dykcyonarza poetów Polskich”, wydanego w 1820 r. „Dykcyonarz...” Juszyńskiego to bardzo obszerne dzieło wydane w dwóch tomach i liczące aż 700 stron. W porządku alfabetycznym znajduje się w nim 1376 haseł osobowych, od Michała Abryka do Stanisława Żyznowskiego. Do tego dochodzi czterdziestostronicowy wstęp oraz 210 krótkich tekstów anonimowych autorów. W „Dykcyonarzu...” ujęci zostali poeci od drugiej połowy XV w. do końca XVIII w. Kilkanaście stron poświęconych zostało Mikołajowi Rejowi. Juszyński tworzył swe dzieło we współpracy z innymi badaczami przez 20 lat. Zmarł w Szydłowie 23 sierpnia 1830 roku.

Sylwetkę Juszyńskiego przytoczył na kartach książki "Koziegłowy i wolna wieś Gniazdów" Leonard Jagoda. Bibliograf z Gniazdowa figuruje też w Wikipedii. Jedna z ulic w Gniazdowie ma zostać nazwana jego imieniem.

Reprodukcje "Dykcjonarza..." i obrazu M.H.Juszyńskiego pochodzą z książki "Koziegłowy i wolna wieś Gniazdów" Leonarda Jagody.

 

21

GRU

2015

1749

razy

czytano

1981/4070

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Michał Juszyński

Zdjęcie: Michał Juszyński

Michał Juszyński

Zdjęcie: Michał Juszyński

Michał Juszyński

Zdjęcie: Michał Juszyński

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.