Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Festiwal pierogów w folklorystycznym klimacie

W sobotę 12 sierpnia na terenie Centrum Rekreacji przy MGOPK w Koziegłowach odbyła się trzecia edycja imprezy pod hasłem „Nasze Koziegłowy i okolice”. Złożyły się na nią m.in. występy zespołów folklorystycznych, mażoretek, pokazy kulinarne oraz III Festiwal Pierogów. Koziegłowy gościły przedstawicieli węgierskiego miasta Győrújbarát, z którego Samorządem podpisana została umowa o współpracy na różnych płaszczyznach. Zespół Tańca Ludowego „Csobolyó” zaprezentował na scenie niesłychanie żywiołowy folklor swego regionu.

Wiele emocji przysporzyła rywalizacja w lepieniu pierogów, która okazała się bardzo zacięta. Goście z Węgier, gdzie pierogi nie są znane, lepili je po raz pierwszy, ale poradzili znakomicie zajmując 5. miejsce. W lepieniu pierogów na czas rywalizowało 12 zespołów. W ciągu 30 minut wykonano aż 2992 pierogi. Wszystkie zostały ugotowane i skonsumowane podczas degustacji.

Najwydajniejszą ekipą okazało się KGW Wojsławice, które wykonało aż 328 pierogów. Drugie miejsce zajął Rzeniszów (303) a trzecie Gniazdów (294). Na kolejnych lokatach uplasowali się: 4. Markowice (290), 5. Grupa Samorządowa z Győrújbarát (270), 6. Lgota Mokrzesz (245), 7. Samorządowa Grupa z Koziegłów (239), 8. Mysłów (223), 9. Koziegłowy (213), 10. Ryczów (168), 11. Grupa Samorządowa z Ogrodzieńca (165), 12. Grupa Seniorów z Ogrodzieńca (127), 13. Zespół Echo (126). W samorządowej Grupie z Koziegłów wystąpił m.in. Burmistrz Jacek Ślęczka oraz Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska. Grupę Samorządową z Ogrodzieńca wspierał z kolei Burmistrz Andrzej Mikulski.

W konkursie na najsmaczniejsze pierogi Jury, którego przewodniczącym był znakomity kucharz, Remigiusz Rączka przyznało trzy pierwsze miejsca – dla Lgoty Mokrzesz – za pierogi malinowe, dla Gniazdowa – za pierogi z kaszą gryczaną i twarogiem z sosem kurkowym oraz dla Wojsławic – za pierogi z morelami i brzoskwiniami. Wyróżnienia otrzymali natomiast: Zespół Seniorów z Ogrodzieńca – za ciasto, KGW Rzeniszów – za kreatywność kompozycji oraz Alicja Chwałko – za ciekawy smak.

Podczas imprezy rozlosowano bilety do Brukseli ufundowane przez Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigę Wiśniewską. Trafiły one do rąk seniorów z Ogrodzieńca i KGW Gniazdów.

Nagrody dla uczestników konkursów ufundowane zostały przez członków Kapituły Honorowej: Jadwigę Wiśniewską – Poseł Do Parlamentu Europejskiego, Lidię Burzyńską – Poseł do Sejmu RP, Jacka Ślęczkę – Burmistrza Gminy i Miasta Koziegłowy, Zofię Jakubczyk – Prezes Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego oraz Radnych Powiatowych: Dorotę Kaim-Hagar, Wiesławę Machurę i Mariusza Morawca. Część nagród zakupiono w ramach projektu „Nasze Koziegłowy i okolice”.

Sponsorami imprezy byli: Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy „Zacisze” Rzeniszów-Łazy, SoNa Koziegłówki oraz F.H. „Grześ” Renata Jagielska.

W rozegranej w ramach imprezy IV edycji Gry Miejskiej „ Z książką na start”, z udziałem mieszkańców Gminy Ogrodzieniec i Gminy Koziegłowy, przyznano dwie pierwsze nagrody dla najlepszych zespołów w składzie: Alicja Kozieł, Anna Danielewska-Trzepla, Maria Cebula, Irena Grzybek oraz Elżbieta Bielecka, Marek Trzepla, Mirosława Winiarska, Wacław Flacha.

W części artystycznej oprócz wymienionych zespołów wystąpili: Gminny Zespół Pieśni i Tańca Koziegłowy, Mażoretki Kadetki „Fantazja” z Ogrodzieńca, Zespół Echo z Ogrodzieńca, Seniorzy z Ogrodzieńca.

Impreza została zorganizowana z wykorzystaniem środków Programu „Działaj Lokalnie X” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Centrum Inicjatyw Lokalnych. Organizatorem imprezy był Miejsko-Gminny Ośrodek Promocji Kultury w Koziegłowach.

17

SIE

2017

2775

razy

czytano