Skróty klawiszowe:

Z wizytą w Vatra Dornei

Strona główna » Aktualności » Z wizytą w Vatra Dornei

wielkość tekstu: A | A | A

9 grudnia 2018 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Koziegłowach wyjechali wraz z opiekunami na wymianę do zaprzyjaźnionej Scoala Gimnaziala Nr 4 w Vatra Dornei w Rumunii. Program pobytu był bardzo urozmaicony.
Dwa pierwsze przedpołudnia spędzili w szkole. Brali udział w ciekawych lekcjach: fizyki, angielskiego, niemieckiego oraz geografii. Dowiedzieli się wielu interesujących rzeczy o szkole, mieście oraz regionie. W poniedziałek, na zaproszenie burmistrza miasta Vatra Dornei, pana Ilie Bonchesa, odwiedzili Urząd Miasta. Wieczorem podczas występów rumuńskich kolegów i koleżanek w tamtejszym Domu Kultury mieli okazję zobaczyć tradycyjne stroje ludowe oraz tańce i zwyczaje mieszkańców Bukowiny.
Trzeciego dnia wybrali się na wycieczkę do oddalonej o prawie 300 km Sighisoary. Zobaczyli tam malowniczo położone stare miasto z urokliwymi uliczkami i zabytkową wieżą zegarową. Poznali historię Vlada Tepesa, czyli słynnego Draculi, który kiedyś tam mieszkał. Późnym wieczorem zjedli kolację z goszczącymi ich rodzinami.
Następnego dnia uczestniczyli w lekcji wychowania fizycznego, rozegrali mecze piłki ręcznej oraz nożnej. Następnie odbyły się warsztaty malowania pisanek. To tradycja w tym regionie. Po zajęciach odwiedzili pobliskie Muzeum Etnograficzne, w którym wiele dowiedzieli się o zwyczajach dawnych mieszkańców Rumunii. Była to ciekawa lekcja historii. Następnie wybrali się do pstrągarni oraz fabryki sera, gdzie mieli okazję spróbować tutejszych wyrobów. Dzień zakończyli wspólną kolacją i dyskoteką.
W piątek wjechali wyciągiem narciarskim Telescaun na jedno z wielu wzniesień wokół Vatra Dornei. Miło spędzili czas w schronisku oraz podczas zabaw na śniegu. Około godziny 18, żegnani przez zaprzyjaźnione rodziny, z wielkim smutkiem uczniowie koziegłowskiej szkoły wyruszyli w podróż powrotną do domu.
Bardzo ciekawie spędziliśmy czas w Vatra Dornei, poznaliśmy wiele tamtejszych zwyczajów oraz nawiązaliśmy nowe znajomości. Z niecierpliwością będziemy czekać na przyjazd naszych przyjaciół z Rumunii.

Materiał przygotowała Paulina Dotkuś z kl. III B

czytano: 543 razy

autor: kozieglowy.pl

data dodania: 2019-01-08 11:48:11

Walory Gminy
  • Dziedzictwo kulturowe i historyczne
  • Bogate zasoby wód głębinowych
  • Malownicze krajobrazy
  • Bogactwo przyrody
  • Strefy aktywności turystycznej
  • Szlaki konne i rowerowe
  • Korzystna lokalizacja
  • Przedsiębiorczość mieszkańców
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook