Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

9 grudnia 2018 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Koziegłowach wyjechali wraz z opiekunami na wymianę do zaprzyjaźnionej Scoala Gimnaziala Nr 4 w Vatra Dornei w Rumunii. Program pobytu był bardzo urozmaicony.
Dwa pierwsze przedpołudnia spędzili w szkole. Brali udział w ciekawych lekcjach: fizyki, angielskiego, niemieckiego oraz geografii. Dowiedzieli się wielu interesujących rzeczy o szkole, mieście oraz regionie. W poniedziałek, na zaproszenie burmistrza miasta Vatra Dornei, pana Ilie Bonchesa, odwiedzili Urząd Miasta. Wieczorem podczas występów rumuńskich kolegów i koleżanek w tamtejszym Domu Kultury mieli okazję zobaczyć tradycyjne stroje ludowe oraz tańce i zwyczaje mieszkańców Bukowiny.
Trzeciego dnia wybrali się na wycieczkę do oddalonej o prawie 300 km Sighisoary. Zobaczyli tam malowniczo położone stare miasto z urokliwymi uliczkami i zabytkową wieżą zegarową. Poznali historię Vlada Tepesa, czyli słynnego Draculi, który kiedyś tam mieszkał. Późnym wieczorem zjedli kolację z goszczącymi ich rodzinami.
Następnego dnia uczestniczyli w lekcji wychowania fizycznego, rozegrali mecze piłki ręcznej oraz nożnej. Następnie odbyły się warsztaty malowania pisanek. To tradycja w tym regionie. Po zajęciach odwiedzili pobliskie Muzeum Etnograficzne, w którym wiele dowiedzieli się o zwyczajach dawnych mieszkańców Rumunii. Była to ciekawa lekcja historii. Następnie wybrali się do pstrągarni oraz fabryki sera, gdzie mieli okazję spróbować tutejszych wyrobów. Dzień zakończyli wspólną kolacją i dyskoteką.
W piątek wjechali wyciągiem narciarskim Telescaun na jedno z wielu wzniesień wokół Vatra Dornei. Miło spędzili czas w schronisku oraz podczas zabaw na śniegu. Około godziny 18, żegnani przez zaprzyjaźnione rodziny, z wielkim smutkiem uczniowie koziegłowskiej szkoły wyruszyli w podróż powrotną do domu.
Bardzo ciekawie spędziliśmy czas w Vatra Dornei, poznaliśmy wiele tamtejszych zwyczajów oraz nawiązaliśmy nowe znajomości. Z niecierpliwością będziemy czekać na przyjazd naszych przyjaciół z Rumunii.

Materiał przygotowała Paulina Dotkuś z kl. III B

08

STY

2019

1295

razy

czytano

1644/4554

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.

Mapa inwestycji

Logo serwisu.