Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Projekt profilaktyczny przeciw uzależnieniom

W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu, 13 lutego zostały zorganizowane w Gminie Koziegłowy, we współpracy z Fundacją Dbam o Mój Z@sięg, całodniowe zajęcia edukacyjne dla uczniów klas VI, VII i VIII wszystkich szkół podstawowych oraz uczniów LO im. M. Skłodowskiej-Curie w Koziegłowach. Na warsztaty zostali również zaproszeni wszyscy rodzice oraz nauczyciele.

Działania profilaktyczne w całości zostały sfinansowane przez Burmistrza Gminy i Miasta Koziegłowy Jacka Ślęczkę. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach realizacji projektu profilaktycznego przeciw uzależnieniom pt. „2b3To be free ! (By być wolnym!)”, który prowadzony jest we wszystkich szkołach na terenie Gminy Koziegłowy. Projekt ma na celu podnoszenia świadomości związanej z rozprzestrzenianiem się fali uzależnień, a więc obejmuje profilaktykę antynarkotykową, antyalkoholową, antynikotynową i e-uzależnień.

Całodniowe warsztaty dla uczniów, rodziców i nauczycieli poprowadził dr Maciej Dębski – m.in. wykładowca akademicki Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego, socjolog problemów społecznych, edukator społeczny, ekspert w realizacji badań naukowych, ekspert Najwyższej Izby Kontroli, Ministerstwa Cyfryzacji, Rzecznika Praw Obywatelskich, Fundator i Prezes Fundacji DBAM O MÓJ Z@SIĘG. 

Uczniowie szkół uczestniczyli w interaktywnym wykładzie nt. Nałogowe korzystanie z telefonu komórkowego. Skala zjawiska fonoholizmu wśród polskiej młodzieży. Dr Dębski zaprezentował m.in., czym jest fonoholizm i jakie są mechanizmy uzależnienia od mediów cyfrowych i Internetu. Obecni mogli zapoznać się z najnowszymi wynikami badań przygotowanymi przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg. Wynika z nich m.in., że aż 86,6 % uczniów  regularnie (codziennie) korzysta ze smartfonów, a 29,1 % uczniów przynajmniej raz dziennie umieszcza swoje zdjęcie w sieci. 37,2 % uczniów w Polsce doświadczyło hejtowania, czyli otrzymywania obraźliwych wiadomości, wpisów na forach czy portalach społecznościowych. Uczniowie, dzielili się swoimi doświadczeniami korzystania z mediów cyfrowych i odnosili do faktów, które podają, że np. 82.1 % uczniów w Polsce twierdzi, że od korzystania z telefonu komórkowego można się uzależnić, a 76, 5 % młodzieży przyznaje, że zna chociaż jedną osobę uzależnioną od telefonu. Dr Dębski angażował młodzież do wskazywania głównych czynników, które zwiększają ryzyko przywiązania do smartfonów. Okazało się, że młodzież potwierdza wyniki ogólnopolskie i wskazuje m.in. na złe relacje z rodzicami, brak zasad korzystania z mediów cyfrowych w domu, nudę, brak pasji i zainteresowań, czy nadaktywność na portalach społecznościowych i brak edukacji cyfrowej ze strony rodziców.      

Niezwykle emocjonujące okazało się spotkanie dla rodziców, nauczycieli i zaproszonych gości. Interaktywny wykład nt. „Dlaczego w świecie cyfrowym tak ważne są relacje osobiste” z elementami dyskusji uświadomił dorosłym, że to nie media cyfrowe niszczą więzi, ale osłabiane przez rodziców więzi otwierają przestrzeń na nowe, obce dzieciom, bycie on-line. W społeczeństwie sieci Internet jest naturalnym środowiskiem wzrostu dzieci i młodzieży. To nie media cyfrowe są złe, niewłaściwe może być jednak ich używanie. Choć trudno w to uwierzyć, wyniki badań podają, że w dzisiejszych czasach dostęp do smarfona jest łatwiejszy niż dostęp do szczoteczek do mycia zębów, a także, że za kilkanaście lat łatwiejszy będzie dostęp do smartfona, niż do źródeł czystej wody. Zatrważa też fakt niekontrolowanej, bardzo wczesnej inicjacji cyfrowej. Badania podają, że przeciętny wiek regularnego korzystania z własnego telefonu komórkowego to 10 lat, a w dużych aglomeracjach miejskich 7-8 lat. Wśród głównych błędów popełnianych przez rodziców w kwestii korzystania z telefonów komórkowych znalazło się utrwalanie mechanizmu nagrody i kary. 43,5 procent rodziców stosuje karę wobec swoich dzieci polegającą na ograniczaniu możliwości korzystania z Internetu i telefonu, a 27,2 % procent rodziców nagradza swoje dzieci, pozwalając im więcej czasu spędzać on-line.

Warsztaty przeprowadzone w Gminie Koziegłowy w ramach obchodów DBI stały się doskonałą okazją nie tylko do dogłębnego poznania skali fonoholizmu wśród polskiej młodzieży, ale też dotarcia do przyczyn e-uzależnień. Zarówno uczniowie, jak i rodzice oraz nauczyciele mieli okazję do refleksji. Wniosek nasuwał się tylko jeden – nie wolno pozwolić, żeby brak czasu sprzyjał powstawaniu pustych przestrzeni, tylko dobre relacje osobiste, w tym m.in. rodzinne czy z grupą rówieśniczą, są w stanie powstrzymać falę fonoholizmu.  

18

LUT

2020

1285

razy

czytano

1291/4578

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.

Mapa inwestycji

Logo serwisu.