Skróty klawiszowe:

,,Drogą po Koziegłowach" - relacja z wycieczki

Strona główna » Aktualności » ,,Drogą po Koziegłowach" - relacja z wycieczki

wielkość tekstu: A | A | A

12 września (sobota) w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w Gminie Koziegłowy odbyło się wydarzenie ,,Drogą po Koziegłowach”. To wyjątkowe spotkanie miało na celu promocję lokalnego dziedzictwa i historycznych miejsc związanych z naszym miastem.

Z zaproszenia skorzystało kilkanaście osób, które chciały bliżej poznać bogatą historię Koziegłów. Uczestników wycieczki powitał w Sali Kryształowej Pałacu Biskupów Krakowskich Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy Jacek Ślęczka, który po krótce przedstawił program wycieczki życząc jej uczestnikom owocnego zwiedzania.

Grupa pod opieką przewodnika Leonarda Jagody - Radnego Gminy i Miasta Koziegłowy oraz Prezesa  Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Koziegłowy - udała się na zwiedzanie Pałacu Biskupów. Po zapoznaniu się z bogatą historią tego miejsca uczestnicy przeszli do kolejnego punktu programu, a mianowicie do Galerii ,,Barbórka” znajdującej się w kościele pw. św. Barbary.

Na zwiedzających czekały niezwykłe zbiory, które od wielu lat gromadzi Leonard Jagoda. Przewodnik po kolei przedstawiał burzliwe dzieje i historię ,,Grodu Koziegłowy” opowiadając o ważnych postaciach, wydarzeniach i przedmiotach związanych z miastem. Następnie wszyscy udali się do kościoła pw. św. Marii Magdaleny, gdzie mogli wysłuchać dalszej części opowieści, zwiedzić zabytkową świątynie i poznać jej historię.

Będąc w Koziegłowach nie sposób nie wspomnieć o bogatym folklorze i dziedzictwie kulturowym, którego jednym z przejawów są tradycyjne wyroby z łyka osikowego. W ,,Osikowej Dolinie” na zwiedzających czekał jej właściciel Roman Noszczyk, który wraz z ,,Babcią Zosią” zapoznał słuchaczy z łykiem osikowym. Każdy z nich miał możliwość spróbowania swoich sił w tym niezwykłym rękodziele. Na koniec wszyscy udali się do galerii artysty i malarza Tadeusza Puszczewicza, w której mogli zobaczyć obszerny zbiór obrazów i szkiców.

Dziękujemy Leonardowi Jagodzie, Romanowi Noszczykowi, babci Zosi, Tadeuszowi Puszczewiczowi i wszystkim uczestnikom wycieczki za wspólnie spędzony czas. 

czytano: 126 razy

autor: kozieglowy.pl

data dodania: 2020-09-14 14:59:44

Walory Gminy
  • Dziedzictwo kulturowe i historyczne
  • Bogate zasoby wód głębinowych
  • Malownicze krajobrazy
  • Bogactwo przyrody
  • Strefy aktywności turystycznej
  • Szlaki konne i rowerowe
  • Korzystna lokalizacja
  • Przedsiębiorczość mieszkańców
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook

Koziegłowy dawno temu
blog historyczny
Leonarda Jagody