Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Wystawa rzeźb Waldemara Musika w Koziegłowach

„Kamień z serca” - to tytuł wystawy, która w koziegłowskim pałacu (ul. 3-go Maja 27) potrwa do 25 lipca. Autorem rzeźb w granicie i marmurze jest Waldemar Musik z Kielc.

Kto przyjdzie, to zobaczy, co przyniosło połączenie sztuki ze splendorem sali kryształowej pałacu. Ci co już byli zgodnie potwierdzają, że wakacyjna misja pałacu jako ośrodka sztuki jest bardzo trafiona. Nasz gość i autor wystawy Waldemar Musik ma bardzo wiele do zaproponowania w artystycznym świecie rzeźby. Na ten sezon przygotował niespodziankę dla widzów i kolegów po fachu. Przekonuje w niej, że kamienie uznawane dotąd za milczące, wcale takie nie są. Kilka jego prac, które pokazujemy było wcześniej w londyńskiej Royal Gallery of Art. Tam wyrobieni odbiorcy i marszandzi sztuki przyznali, że nowa owiana tajemnicą artysty technologia (umownie- Talking Stones) może wiele zmienić w upiększaniu przestrzeni i wystroju bardzo prestiżowych miejsc na całym świecie. Tu za dalszy komentarz niech posłuży ilustracja papierowej łódki, z tą różnicą, że papier gazetowy został zastąpiony marmurem karraryjskim. Właśnie ten kamieniołom dostarczał bloków do pracowni słynnego Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni.

Artysta Waldemar Musik ma swój udział w upiększaniu naszego miasta. Płaskorzeźba tytułowa wystawy Kamień z serca zdobi elewację Gminno-Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Koziegłowach, a jednocześnie oddaje pamięć społeczności żydowskiej zamordowanej w czasie drugiej wojny światowej. Ta płaskorzeźba jest też wyrazem szacunku dla nas, mieszkańców Koziegłów, którzy o tym pamiętają i dla dwóch rodzin, które przysporzyły Polsce tytułów Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata. Autor wystawy popisał się też wielką bystrością w odczytaniu starego rysunku przedstawiającego herb naszego miasta. Fragment pod trzema kozami uznawany dotąd za jakiś krajobraz (góry, doliny, rzeczka) w istocie przedstawia czubek korony królewskiej. Bardzo to współgra z prawdą historyczną, gdyż herb miasta został nam nadany przez króla Stanisława Augusta, po tym jak Księstwo Siewierskie postanowił przyłączyć do Korony. Intuicja artysty nazywana przez Wisławę Szymborską zmysłem udziału (wiersz - Rozmowa z kamieniem) jest kluczem do zrozumienia tej wystawy, a może nawet tego co nosimy w sobie.

Wystawa czynna jest do 25 lipca. W soboty można ją oglądać w godz. 18-20. W pozostałych dniach tygodnia zwiedzanie możliwe jest po uzgodnieniu telefonicznym pod nr tel. 691 952 397 lub 608 093 314.

Tekst: Leonard Jagoda

Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy oraz Stowarzyszenie dla Rozwoju Gminy Koziegłowy zapraszają do obejrzenia wystawy.

 

20

LIP

2021

574

razy

czytano

837/4549

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.

Mapa inwestycji

Logo serwisu.