Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Konkurs Polskie więźniarki w Ravensbrück został rozstrzygnięty

Podsumowana została XI edycja Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno - Literackiego Polskie więźniarki w Ravensbrück, organizowanego przez Szkołę Podstawową w Pińczycach. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w bazylice św. Floriana w Krakowie w intencji kobiet więzionych w Ravensbürck, którą celebrował proboszcz parafii w Pińczycach, Ks. Paweł Lamek.

Patronat nad konkursem sprawuje od pierwszej edycji dr Wanda Półtawska, była więźniarka obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Partnerem konkursu jest Łukasz Kmita – Wojewoda Małopolski; dlatego też dalsza część podsumowania odbyła się w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim. Muzeum Parafialne św. Jana Sarkandra w Skoczowie jest Instytucją Wspierającą konkurs. Instytucje finansujące przedsięwzięcie to: Gmina i Miasto Koziegłowy, Małopolski Urząd Wojewódzki, Rada Rodziców działająca przy Szkole Podstawowej w Pińczycach, Muzeum Parafialne im. Św. Jana Sarkandra w Skoczowie.

W uroczystości uczestniczyli: dr Wanda Półtawska, Łukasz Kmita - Wojewoda Małopolski, Jacek Ślęczka - Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy, Joanna Kołodziejczyk – Przewodnicząca Rady Gminy i Miasta Koziegłowy, Halina Cimer –Małopolski Wicekurator Oświaty, Renata Szczypta – Szczęch, reprezentująca IPN, Andrzej Róg – Prezes Stowarzyszenia „Prawy Brzeg”, Krzysztof Bąk – Sekretarz Gminy i Miasta Koziegłowy, Jadwiga Matyja – Skarbnik Gminy i Miasta Koziegłowy, Elżbieta Kuta - Prezes Stowarzyszenia Rodzin Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego w Ravensbrück, Sylwia Miklas – Dyrektor SP w Koziegłówkach, Anna Polak – Dyrektor SP w Lgocie Górnej, Jakub Staroń – Muzeum Parafialne im. św. Jana Sarkandra, nauczyciele Szkoły Podstawowej w Pińczycach, radni Gminy i Miasta Koziegłowy i przede wszystkim laureaci konkursu, zdobywcy nagród i wyróżnień oraz ich nauczyciele, opiekunowie i rodzice.

Listy gratulacyjne nadesłali: Przemysław Czarnek – Minister Edukacji i Nauki, Jadwiga Wiśniewska -  Poseł do Parlamentu Europejskiego, Jan Chrząszcz – I Wicewojewoda Śląski, Robert Magdziarz - II Wicewojewoda Śląski, kard. Stanisław Dziwisz.

Młodzieży przyszło się zmierzyć z tym trudnym tematem w 2 kategoriach - szkoły podstawowe i ponadpodstawowe. Konkurs cieszy się niezmienną popularnością od samego początku. Napłynęły do nas 202 prace z różnych stron Polski.

Komisja, oceniając prace, zwracała szczególną uwagę na to, czy są one zgodne całkowicie z tematem, a nie tylko z myślą przewodnią konkursu.

A temat brzmiał:  KL Ravensbrück – miejsce o wyjątkowo ponurej sławie… także za sprawą brutalnych i bezwzględnych strażników i strażniczek oraz  Ravensbrück – świat, w którym giną wyznawane wartości i ideały.

Jury brało pod uwagę m.in. zawartość merytoryczną pracy, właściwą składnię, bogactwo języka, poprawność stylu, umiejętność odwzorowania cząstki historii oraz wyciągania wniosków.

W nagrodzonych pracach - w zgodnej opinii komisji konkursowej – znalazło się zaangażowanie w pisane prace, ładunek emocjonalny, który te prace ze sobą niosły, umiejętność budowania napięcia w czytającym, odtwarzanie niewielkiej cząstki historii za pomocą odniesień literackich, umiejętne - często zaskakujące poprowadzenie tematu i wyciągnięcie wniosków i takie wykorzystanie faktów z historii, które inspirowało.

Po wielotygodniowej pracy JURY udało się wreszcie wyłonić laureatów. To właśnie w tych nagrodzonych pracach znalazło się bogactwo treści, znakomity język, prosta, ale wymowna interpretacja, osobiste przemyślenia, bibliografia oparta nie tylko na stronach internetowych. Tak wiele prac nas poruszyło, poruszyło struny emocji, zapadło w naszą pamięć i serca. „Przecież Ravensbrück – to miejsce, gdzie granice piekła i ziemi się zacierają, gdzie codzienność jest jak jeden długi niekończący się koszmar, w którym z czasem zaczyna brakować nadziei na „wybudzenie”, powrót do utęsknionej normalności.” Nagrodą dla zdobywców I–III miejsca i ich opiekunów był wyjazd edukacyjny do Muzeum Pamięci i Przestrogi w Ravensbrück. Serdecznie gratulujemy!

Tegoroczną uroczystość uświetniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Pińczyc pod batutą dyrygenta Wojciecha Pompki oraz wokaliści Anna Bystroń – Jajkiewicz i Michał Borkowski.

W pracach komisji konkursowej uczestniczyli: mgr Jadwiga Balińska - przewodnicząca, mgr Beata Korusiewicz, mgr Krzysztof Machura. Sekretarzem konkursu jest mgr Alicja Napiórkowska, pomysłodawcą – mgr Joanna Sularz – dyrektor Szkoły Podstawowej w Pińczycach.

Szkoły podstawowe

Miejsce

Imię i nazwisko

Szkoła – adres

Opiekun

I

Gabriela Wierzbicka

Katolicka Szkoła Podstawowa im. Świętej Rodziny z Nazaretu w Krakowie

Mgr Anna Kita

II

Franciszek Gawroński

Szkoła Podstawowa w Siedlcu Dużym

Mgr Małgorzata Knapik

III

Alicja Dubielecka

PSP nr 62 im. Joanny Kolasińskiej w Warszawie

Mgr Anetta Seroczyńska

Wyr.

Michalina Widera

Szkoła Podstawowa nr 9 im. Noblistów Polskich Będzin

Mgr Sylwia Latos

Wyr.

Alicja Sularz

Szkoła Podstawowa nr 159 Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Krakowie

Mgr Adriana Cabak

Wyr.

Hanna Rytlewska

Szkoła Podstawowa Towarzystwa Salezjańskiego w Bydgoszczy

Mgr Agata Kaczmarek

Wyr.

Marcelina Mazerant

Szkoła Podstawowa im. Księdza Mariana Wiewiórowskiego w Gomulinie

Mgr Ewa Maciołek

Wyr.

Agnieszka Smaga

Akademicka Szkoła Podstawowa im. Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu

Dr Sławomir Wróblewski

 

 

 

 

 

 

 

Szkoły średnie

 

Miejsce

Imię i nazwisko

Szkoła – adres

Opiekun

I

Julia Korzec

LO im. mjr H. Sucharskiego w Myszkowie

Dr Izabela Skabek

II

Julia Skrzypek

I LO im. S. Żeromskiego w Jeleniej Górze

Mgr Ewelina Wyszyńska

III

Julia Ogorzały

LO im. H. Sienkiewicza Łańcut

Mgr Władysława Kluz – Chłanda

Wyr.

Jakub Kolasa

Zespół Szkół nr 3 Ostrowiec Świętokrzyski

Mgr Renata Kowalska

Wyr.

Maria Chwist

LO im. Marii Skłodowskiej – Curie w Koziegłowach

Mgr Małgorzata Matyja

Wyr.

Marta Mieczkowska

II LO im. Walerego Wróblewskiego w Gliwicach

Mgr Kamila Stoiłowa

Wyr.
 

Matylda Czarnecka

Ogólnokształcące Liceum Programów Indywidualnych im. adm. Józefa Unruga Gdańsk

Dr Marek Wawrzynkowski

Wyr.

Karol Miłkowski

VI LO im. Zbigniewa Herberta Bełchatów

Mgr Michał Fijołek

07

LIS

2022

483

razy

czytano

447/4578

<