Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Powiatowo-Gminne Dożynki w Cynkowie - ludowe tradycje i wspaniała zabawa

27 sierpnia odbyły się w Cynkowie Powiatowo-Gminne Dożynki. Oglądali je i bawili się na nich mieszkańcy gminy Koziegłowy oraz zaproszeni goście.

Dożynki rozpoczęła polowa msza święta, którą koncelebrowali ks. Zygmunt Furgoł i ks. Kazimierz Świerdza. Przepiękną oprawę muzyczną dla mszy stworzyła Młodzieżowa Gminna Orkiestra Dęta z Pińczyc pod batutą Wojciecha Pompki.

Starostowie Dożynek - Marta Góra z Cynkowa i Stanisław Łapaj z Sokolnik przekazali tradycyjnie chleb i miód gospodarzom dożynek – Staroście Myszkowskiemu, Piotrowi Kołodziejczykowi oraz Przewodniczącej Rady Gminy i Miasta Koziegłowy, Joannie Kołodziejczyk, którzy wraz z Burmistrzem Gminy i Miasta Koziegłowy, Jackiem Ślęczką poczęstowali chlebem przybyłych gości.

Starosta oraz Burmistrz podziękowali rolnikom za trud włożony w pracę, podkreślając, że polscy rolnicy zapewniają bezpieczeństwo żywnościowe Polski, a produkowana przez nich żywność jest bardzo wysokiej jakości.

Tradycyjnie przyznane zostały nagrody dla rolników z powiatu myszkowskiego. Nagrodę Starosty Myszkowskiego otrzymał Michał Paliga z Gniazdowa, a Burmistrza Gminy i Miasta Koziegłowy – Dariusz Góra z Cynkowa. Nagrody przyznali także burmistrzowie i wójtowie pozostałych gmin powiatu myszkowskiego. Nagrodę Burmistrza Miasta Myszkowa otrzymali Elżbieta i Antoni Błaszakowie zajmujący się uprawą winorośli i produkcją lokalnego wina. Nagroda Burmistrza Miasta i Gminy Żarki powędrowała z kolei do rąk Łukasza Zasika, właściciela stajni w Przybynowie. Nagrodę Wójta Gminy Niegowa otrzymał Arkadiusz Pikuła z Niegowy, a nagrodę Wójta Gminy Poraj – Gminny Ośrodek Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju, za kultywowanie oraz promowanie kultury ludowej.

Na dożynkach nie zabrakło kół łowieckich, które przygotowały dla gości poczęstunek z dziczyzny. Do Cynkowa przybyli przedstawiciele Kół: Sarni Stok, Jeleń, Szarak, Cietrzew, Orle Gniazdo, Dublet, Wataha oraz Dzik.

W trakcie imprezy doszło do uroczystego przekazania wozów bojowych dla OSP Siedlec Duży i OSP Winowno. Samochody marki Volvo zakupione zostały dzięki wsparciu finansowemu Gminy i Miasta Koziegłowy, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Województwa Śląskiego oraz TAURON Polska Energia.

Na ręce oficjeli przekazane zostały dożynkowe wieńce, które zrobione zostały przez Koła Gospodyń Wiejskich: KGW Ziemianki, KGW Sokolniki, KGW Koziegłówki, KGW Cynkowianki, KGW Nowowsianki, KGW Wysoczanki, KGW Kalina, KGW Niegowa, KGW Malwy, KGW Kotowice, KGW Zaborze, KGW Choronianki, KGW Lgoczanki i KGW Ogorzelnik.

W trakcie dożynek Burmistrz przekazał nagrody laureatom ogólnopolskiego konkursu plastycznego KRUS „Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych sytuacji unikamy” – Julii Kidawie z SP w Winownie oraz Alanowi Łętce z SP w Gniazdowie. Wyróżniony w tym konkursie został także Kacper Machura z SP w Pińczycach, który nie mógł uczestniczyć w dożynkach. Nagrody Burmistrza za zajęcie czwartego miejsca w Bitwie Regionów trafiły do KGW Wojsławice oraz KGW Jastrząb.

Wśród zaproszonych na dożynki gości znaleźli się m.in.: Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, Poseł na Sejm RP Mariusz Trepka, Śląski Kurator Oświaty w Katowicach Urszula Bauer, Burmistrz Miasta Myszkowa Włodzimierz Żak, Burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski, Wójt Gminy Poraj Katarzyna Kaźmierczak, Wójt Gminy Niegowa Mariusz Rembak, Zastępca Burmistrza Myszkowa Iwona Franelak, Członkowie Zarządu Powiatu: Jolanta Koral, Jarosław Kumor, Tomasz Ośmiałowski, Przewodniczący Rady Powiatu w Myszkowie Mariusz Karkocha, Przewodnicząca Rady Gminy i Miasta Koziegłowy Joanna Kołodziejczyk, Przewodniczący Rady Miasta Myszkowa Jerzy Woszczyk, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu w Myszkowie Zdzisława Polak, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Myszkowie Janusz Romaniuk, przedstawiciele samorządowej delegacji z węgierskiego Gyorujbarat w wiceburmistrzem Istvanem Arvai na czele, Sekretarz Powiatu Myszkowskiego Krystyna Jasińska, Sekretarz Gminy i Miasta Koziegłowy Krzysztof Bąk, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP w Katowicach Arkadiusz Krzemiński, Komendant Powiatowy Policji w Myszkowie Marcin Lemański, Komendant Powiatowy PSP w Myszkowie Sergiusz Wiśniewski, Komendant Komisariatu Policji w Koziegłowach Krzysztof Macherzyński,, Prezes Zarządu TAURON Polska Energia w Katowicach Paweł Szczeszek, Prezes Zarządu Śląskiej Izby Rolniczej w Katowicach Roman Włodarz, Dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Marek Dziubek, Zastępca Dyrektora Śląskiego Oddziału ARiMR w Częstochowie Dawid Zamora, Zastępca Dyrektora Oddziału Regionalnego KRUS w Częstochowie Krzysztof Sosnowski, Wiceprezes Zarządu TAURON Artur Warzocha, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Myszkowie Urszula Koral, Kierownik Biura Powiatowego ARMiR w Myszkowie Daniel Wróbel, Kierownik Placówki Terenowej KRUS w Myszkowie Jarosław Jaskólski, Monika Stemplowska – Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Myszkowie.

Późnym popołudniem część artystyczną dożynek rozpoczęły występy KGW: KGW Cynkowianki, KGW Wysoczanki, KGW Nowowsianki, KGW Choronianki, KGW Kalina, KGW Malwy. KGW Mysłowianki dały natomiast swym efektownym występem sygnał do zabawy tanecznej. Po nich na scenie zaprezentowała się Kapela Biesiadna z Choronia, a następnie wokalistka Karolina Garleja. Kolejnym punktem programu był występ Grzegorza Stasiaka i Duetu Romantica. Publiczność świetnie bawiła się już po zmroku z kapelą estradową Roy oraz zespołem Eminems.

 

 

 

 

 

 

31

SIE

2023

573

razy

czytano