Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Przedstawiciele Kółka Rolniczego w Pińczycach na uroczystościach wiedeńskich

10 września 2023 r. delegacja Kółka Rolniczego w Pińczycach udała się do Polskiego Sanktuarium Narodowego w Kościele pw. św Józefa na Górze Kahlenberg w Wiedniu, by uczestniczyć w uroczystościach 340. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej, 40. rocznicy obecności na Kahlenbergu Ojca Św. Jana Pawła II oraz w dożynkach.

Zaproszenie do udziału w uroczystościach zostało skierowane przez Kustosza Sanktuarium Księdza Rektora Romana Krekorę na ręce Prezesa Kółka Rolniczego w Pińczycach, Józefa Lazara. Uroczystościom przewodniczył Biskup Polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz, koncelebrując z licznym duchowieństwem msze święte.

– Dla naszej delegacji wielkim zaszczytem była obecność w tym miejscu, na uroczystościach w tak znamienitym towarzystwie. Ta podniosła atmosfera i My, Polacy, pamiętający o wielkim Czynie Polskiego Oręża przed 340 laty, tak daleko od Kraju, od Polski. Wojsko Polskie reprezentowane przez 11. Lubuską Dywizję Kawalerii Pancernej pod dowództwem gen. dyw. Piotra Trytka, która wystawiła asystę, kompanię reprezentacyjną oraz Orkiestrę Wojskową z Żagania, liczne delegacje z całej Polski, Polonia, przedstawiciele Rządu RP, korpus dyplomatyczny, a wśród gości My, z Pińczyc. Zaszczytem było modlić się w kościele, gdzie przed bitwą modlił się Król Jan III Sobieski i gdzie Kółko Rolnicze z Pińczyc zostało powitane na Mszy Św. osobiście przez Ks. Romana Krekora, rano po przyjeździe. Ksiądz Rektor powiedział na uroczystościach: ,,WY, POLACY JESTEŚCIE NA  KAHLENBERGU U SIEBIE". Warto było jechać tak daleko. Ks. Roman Krekora na pamiątkę naszego pobytu otrzymał książkę, która została napisana przez ks. prof. Zenona Uchnasta, z piękną dedykację dla Księdza Rektora – mówi Józef Lazar.

Przekazując prezent, Prezes Józef Lazar przedstawił sylwetkę Ks. Uchnasta, byłego Rektora Seminarium Częstochowskiego, wykładowcy KUL, którego rodzice wywodzą się z Pińczyc, a jego liczna rodzina jest mieszkańcami Pińczyc. Po uroczystościach odbył się program artystyczny, dzięki czemu na Kahlenbergu wszędzie było słychać polską mowę.

Zarząd Kółka Rolniczego dziękuje Panu Janowi Machurze za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu. Kółko Rolnicze z Pińczyc reprezentowali: Józef Lazar – Prezes, Alfreda Kłósek – zastępca Prezesa, Andrzej Okularczyk – członek Zarządu oraz Radny Gminy i Miasta Koziegłowy i Magdalena Szatan - członek Komisji Rewizyjnej.

21

WRZ

2023

216

razy

czytano

54/4445

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.