Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

 

 

 


W sobotę 29 sierpnia br. w Pińczycach odbyła się uroczystość obchodów 90-lecia powstania Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Inicjatorem obchodów rocznicy OSP był radny gminy Koziegłowy Józef Lazar.

 

Jubileusz strażaków z Pińczyc swoją obecnością uświetnili m.in. : senator gen. Zbigniew Meres – prezes Zarządu Wojewódzkiego OSP w Katowicach, posłowie na Sejm RP Jadwiga Wiśniewska i Grzegorz Sztolcman, prezes KZKiOR Władysław Serafin, wicemarszałek Województwa Śląskiego Mariusz Kleszczewski, burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy Jacek Ślęczka, zastępca burmistrza Stanisław Błoński, starosta myszkowski Marian Wróbel, wicestarosta Jan Kieras, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP w Myszkowie Zdzisław Ucieklak, wiceprzewodniczący Rady GMINY I Miasta Koziegłowy Jacek Sularz, dyrektor MGOPK Agata Morawiec, Wojciech Chrapek z UM Myszków, radni powiatowi i gminni, sołtysi oraz poczty jednostek OSP z terenu gminy Koziegłowy. List z życzeniami przysłała eurodeputowana Małgorzata Handzlik. Mszę św. poświęconą strażakom i ich rodzinom odprawił ks. Tadeusz Mikołajczyk. Wszyscy zgromadzeni przedstawiciele władz państwowych i samorządowych życzyli druhom wszelkiej pomyślności. „Z okazji Waszego jubileuszu, pragnę z życzeniami przekazać Wam figurkę św. Floriana, aby miał Was szanowne druhny i druhowie i Wasze rodziny zawsze w opiece”- powiedział m.in. Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy Jacek Ślęczka.

Starosta Myszkowski Marian Wróbel natomiast  wręczył strażakom okolicznościową paterę ufundowaną z okazji jubileuszu dziewięćdziesięciolecia jednostki i powiedział „ Życzę pomyślności, życzę, żeby była w Was wielka gotowość do działania i żebyście nie byli zbyt często wystawiani na próby". Były również strażackie suweniry od posła Sztolcmana.
Z okazji jubileuszu Uchwałą Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP-RP w Katowicach, Złotymi Medalami za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali: Andrzej Okularczyk, Jerzy Będkowski, Mieczysław Będkowski, Marian Kłusek, srebrnymi: Adam Walo, Marek Bajan, Rafał Chachulski, Dariusz Grabowski, Mariusz Nowak, Marcin Będkowski. Brązowy medal otrzymali druhowie: Grzegorz Strzelecki i Piotr Duda. Odznakę Wzorowy Strażak otrzymali: Magdalena Będkowska, Kamila Strzelecka, Paulina Rutkiewicz, Renata Uchnast, Marcin Chachulski, Łukasz Walo, Marian Młynek, Karol Sobota, Norbert Machura. Po raz drugi Złotym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczony został sztandar jednostki OSP Pińczyce. Strażak z miejscowej jednostki Adam Grzesik otrzymał od prezesa Zarządu Głównego ZOSP RP Waldemara Pawlaka list gratulacyjny za uratowanie z płonącego domu niepełnosprawnej kobiety.  
Podczas uroczystości nie zapomniano również o druhach założycielach jednostki oraz wszystkich druhach którzy już odeszli, pamięć ich uczczono minutą ciszy. Obchodom strażackiego święta w Pińczycach towarzyszyła zorganizowana przez naczelnika jednostki Marcina Będkowskiego i sołtysa wsi Rzeniszów Wojciecha Radeckiego, bogata kolekcja zbiorów złożona z umundurowania i wyposażenia strażackiego.  

 

 
 

 

Z kroniki Jednostki OSP w Pińczycach

OSP w Pińczycach powstała w 1917 roku z inicjatywy kierownika szkoły Jana Zientkiewicza, księdza Wenikajtysa i naczelnika Stanisława Omirskiego. Pierwszym naczelnikiem został Jan Zientkiewcz. Razem ze strażą pożarna utworzono orkiestrę. Zorganizowana jednostka liczyła 65 osób. Społeczeństwo z własnych składek zakupiło sikawkę ręczną, prądownice, kaski, bosaki, topory. Mundury i instrumenty dęte strażacy kupili za własne pieniądze. Remiza znajdowała się w starej przyszkolnej szopie. Na początku istnienia straży urządzano zabawy taneczne, przedstawienia teatralne, z których dochód przekazywany był na doposażenia w niezbędny sprzęt. W latach 20-tych jednostka podupadła organizacyjnie, gdyż wielu członków straży wyemigrowało „za chlebem”. Ożywienie nastąpiło wraz z nadejściem naczelnika Adolfa Hetmańczyka i jego zastępcy Władysława Uchnasta. Doposażono jednostkę, kupując m.in. wóz konny. W latach 30-tych zorganizowano grupę samarytanek, złożoną z pińczyckich dziewcząt. Wojna przyniosła znów podkopanie funkcjonowania jednostki. Adolf Hetmańczyk został wywieziony do obozu w Oświęcimiu a później do Buchenwaldu, gdzie zginął. Po wojnie w 1958 ufundowano sztandar jednostki. W 1961 oddano do użytku remizę, a później zakupiono samochód, który w 1978 roku zamieniono na Stara 244, który służy jednostce po dziś dzień. W 1991 oddano do użytku wyremontowaną i rozbudowaną remizo – świetlicę. Stopniowo doposażono jednostkę. Zorganizowano dwie drużyny młodzieżowe żeńską i męską. W 2006 roku wybrano obecnie działający Zarząd,  w składzie: prezes Adam Walo, naczelnik – Marcin Będkowski, zastępca naczelnika Łukasz Walo, skarbnik Andrzej Okularczyk, sekretarz Marcin Chachulski, gospodarz Karol Sobota. BK  

03

WRZ

2009

1646

razy

czytano

3762/4547

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.

Mapa inwestycji

Logo serwisu.