Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Starosta nagrodził rolnika z Gniazdowa

 


Starosta myszkowski Marian Wróbel, w ramach konkursu XVIII Krajowej Wystawy Rolniczej w Częstochowie, nagrodził najlepsze gospodarstwo rolne z terenu powiatu myszkowskiego. Laur przypadł gospodarstwu Marka Paligi z Gniazdowa. Tytuł najlepszego zakładu przetwórstwa spożywczego wywalczył Zakład Przetwórstwa Mięsnego z Żarek Letnisko.
Jak co roku Aleje NMP w Częstochowie na dwa dni stały się centrum polskiego rolnictwa. Odbyła się bowiem już po raz XVIII Krajowa Wystawa Rolnicza, X Dni Europejskiej Kultury Ludowej i IV Europejski Konkurs Sztuki Ludowej. Wszystkie imprezy towarzyszyły tegorocznym Ogólnopolskim Dożynkom Jasnogórskim, zorganizowanym w stulecie pierwszej w naszym regionie wystawy przemysłowo – rolniczej z 1909 roku. Tradycją już stał się udział w tym święcie najwyższych dostojników państwowych, przedstawicieli administracji samorządowej, organizacji rolniczych, parlamentarzystów. Patronat nad imprezami objęli Prezydent RP, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego, Prezydent Miasta Częstochowy oraz Duszpasterstwo Rolników Episkopatu Polski i Archidiecezji Częstochowskiej. „W tej doniosłej atmosferze rolniczego święta nagrodzeni i wyróżnieni zostali ci, bez których tego święta z pewnością by nie było – rolnicy. Wyróżnieni rolnicy wynikami oraz jakością produkcji nie ustępują farmerom z krajów zachodnich.” - mówi wicestarosta Jan Kieras. Starosta w tym roku nagrodził rolnika z Gniazdowa Marka Paligę, który wraz z żoną Mieczysławą, posiada gospodarstwo rolne o łącznej powierzchni ponad 43 ha, specjalizujące się w produkcji roślinnej. Rolnik uprawia zboża – głównie pszenicę ozimą i jarą, pszenżyto, żyto ozime oraz łąki trwałe, które stanowią ok. 5 ha. Uzyskane płody rolne sprzedaje głównie do Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie, z którym ma podpisaną wieloletnia umowę. Korzystał z programów pomocowych SAPARD, SOP 2004-2006, PROW 2007-2013. Nieustannie unowocześnia park maszynowy i kupuje sprzęt rolniczy. Gospodarstwo dostosowane jest do wymogów wzajemnej zgodności. Dodatkowo nagrodę Prezydenta Częstochowy dla najlepszego zakładu rolno - spożywczego odebrał współwłaściciel Zakładu Przetwórstwa Mięsnego s.c. Grażyna Konopka i Marek Gawron z Żarek Letnisko.

W uroczystościach wręczenia nagród dla rolników, odbywających się w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, uczestniczyli m.in. poseł na Sejm RP Jadwiga Wiśniewska, wicestarosta Jan Kieras i wójt Poraja Marian Szczerbak. Marek Paliga z rąk uczestniczących w uroczystościach  wiceministra rolnictwa Artura Ławniczaka i wicestarosty Jana Kierasa otrzymał pamiątkowy dyplom i puchar. Informacji udzielił Andrzej Kozłowski Rzecznik Prasowy Starostwa Myszkowskiego

08

WRZ

2009

1542

razy

czytano

3758/4547

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.

Mapa inwestycji

Logo serwisu.