Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Obrzędy, zwyczaje, tradycje w Koziegłowach

Obrzędy, zwyczaje, tradycje w Koziegłowach

 Już  po raz  dziesiąty  zespoły folklorystyczne i grupy obrzędowe zaprezentowały się w  przeglądzie zespołów ludowych, które w swym dorobku posiadają opracowany obrzęd lub zwyczaj według scenariusza własnego  czy zaczerpniętych z literatury, opracowań lub przekazów ustnych. X Jubileuszowy Jurajski Przegląd Zespołów Ludowych, zorganizowany  przez Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie i Miejsko Gminny Ośrodek Promocji Kultury w Koziegłowach,  odbył w dniach 19 i 20 listopada 2011r w Koziegłowach.
Patronat nad imprezą objął Starosta Częstochowski i burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy.
W pierwszym dniu zaprezentowały się zespoły: Zespół Obrzędowy KGW „Mysłowianki” z Mysłowa – „DARCIE PIERZA”, Zespół Ludowy „Dąbrowianie” z Dąbrowy Zielonej – „WYZWOLINY KOSIARZA”,   Zespół „Pod chmurką” z Mirowa koło Alwernii – „OPOWIEŚĆ Z PAŚWISKA”,  Zespół Śpiewaczy z Kuźnicy Sulikowskiej – „NABOŻEŃSTWO MAJOWE”,
Zespół Obrzędowy „Grusza” z Rzerzęczyc – „ZMIANA TAJEMNIC RÓŻAŃCA”,  Zespół Obrzędowy „Cyganeczki” z Sygontki – „MŁOCKA”. Po prezentacjach odbyły się również warsztaty dla wszystkich zespołów. W niedziele przegląd rozpoczął  Gminny ZPiT „Koziegłowy” z  inscenizacją  „WOKÓŁ OSIKOWEGO ŁYKA”. Następnie zaprezentowały się  Zespół KGW „Jarzębina” ze Starzyn – „DARCIE PIERZA”  Zespół KGW „Ryczowianki” z Ryczowa - „ZAPUSTY W RYCZOWIE”,   Teatr „Drabina” z DPS Częstochowa, – „MAJOWE”,  Zespół Rodzina z DPS z Lelowa „CIĄGNIENIE KLOCA”  oraz  Zespół Folklorystyczny” Wrzos” Ryczów Kolonia z przedstawieniem „ DZIEDZICTWO”.
Jury w składzie Krystyna Kaczko – etnograf, folklorysta, Małgorzata Dziurowicz – Kaszuba – etnograf, folklorysta oraz Mirosława Kieloch – etnochoreograf, regionalista,  przyznało nagrody i wyróżnienia, biorąc pod uwagę zwłaszcza ciekawy, mało znany temat prezentowanego obrzędu lub zwyczaju, wierności tradycji, sposób przetworzenia tradycyjnego zwyczaju na warunki sceniczne.
I miejsca i nagrody pieniężne;
1. Zespół Obrzędowy „Grusza” z Rzerzęczyc – „ZMIANA TAJEMNIC RÓŻAŃCA” 
2. Gminny ZPiT „Koziegłowy” z Koziegłów  z  inscenizacją  „WOKÓŁ OSIKOWEGO ŁYKA”
3. Teatr „Drabina” z DPS Częstochowa, – „MAJOWE”
II miejsca i nagrody pieniężne;
 1. Zespół Ludowy „Dąbrowianie” z Dąbrowy Zielonej – „WYZWOLINY KOSIARZA”
2. Zespół Obrzędowy „Cyganeczki” z Sygontki – „MŁOCKA”
3. Zespół KGW „Ryczowianki” z Ryczowa - „ZAPUSTY W RYCZOWIE”
4. Zespół Folklorystyczny” Wrzos” Ryczów Kolonia z przedstawieniem „ DZIEDZICTWO”.
III miejsca i nagrody pieniężne;
1. Zespół Obrzędowy KGW „Mysłowianki” z Mysłowa – „DARCIE PIERZA”

Cztery wyróżnienia i nagrody pieniężne;
1. Zespół „Pod chmurką” z Mirowa koło Alwernii  za ciekawy przekaz międzypokoleniowej tradycyjnej wiedzy i wierzeń ludowych w widowisku pt.  „OPOWIEŚĆ Z PAŚWISKA”
2. Zespół Śpiewaczy z Kuźnicy Sulikowskiej za archaiczne pieśni zawarte w widowisku pt. „NABOŻEŃSTWO MAJOWE”
3. Zespół KGW „Jarzębina” ze Starzyn za dialogi i ich wykonanie zawarte w widowisku  „DARCIE PIERZA” 
4. Zespół Rodzina z DPS z Lelowa „CIĄGNIENIE KLOCA” 
Jury przyznało również nagrody indywidualne dla osób szczególnie zaangażowanych w przygotowanie widowiska, grę aktorską i scenariusze.
„Obrzędy, zwyczaje, tradycje” to  inicjatywa, która  ma służyć upowszechnianiu dorobku tych grup artystycznych, inspirowaniu ich do sięgania po nowe tematy, związane z obchodami dorocznych świąt, oraz ukazaniu piękna tkwiącego w tradycyjnej polskiej kulturze.
 

21

LIS

2011

1456

razy

czytano

3317/4576

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.

Mapa inwestycji

Logo serwisu.