Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Ravensbrück miejsce zbrodni pamięci i przebaczenia

Wiemy jak ważna jest pamięć o przeszłości, szukanie śladów historii, świadomość wspólnego dziedzictwa kulturowego i narodowej tożsamości. W zawrotnym tempie życia, jaki narzuca człowiekowi współczesnemu XXI wiek, musimy znaleźć czas na refleksję, pamięć o cierpieniu i wielkiej ofierze Polek, by nasze i przyszłe pokolenia mogły godnie żyć w wolnym kraju. Dla uczczenia pamięci bohaterskich postaw polskich kobiet zorganizowano Międzyszkolny Konkurs Plastyczny „Ravensbrück – miejsce zbrodni, pamięci i przebaczenia”.

Patronat nad konkursem objęła pani dr Wanda Półtawska- była więźniarka obozu w Ravensbrück, jedna z „królików doświadczalnych” poddanych pseudomedycznym operacjom na terenie obozu.
Organizatorami konkursu byli:
Zespół Szkół w Pińczycach, Muzeum Lubelskie w Lublinie Oddział Martyrologii „Pod Zegarem” oraz Gimnazjum nr 8 im. Grażyny Chrostowskiej w Lublinie.
Celem konkursu było kształtowanie świadomości narodowej i ukazanie, że doświadczenia historyczne wpływają na postawy, mentalność kolejnych pokoleń i są podstawą systemu wartości społecznych i etycznych.
Na konkurs nadesłano 116 prac ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych
z województwa śląskiego i lubelskiego, w tym 66 prac z województwa śląskiego.
12 kwietnia 2013 r. odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu, które miało miejsce na Zamku Lubelskim w Lublinie. Honorowym gościem uroczystości była dr Wanda Półtawska. W uroczystości wzięli udział także przedstawiciele Urzędu Gminy i Miasta Koziegłowy- burmistrz Jacek Ślęczka, sekretarz Krzysztof Bąk, dyrektor ZEAOS Katarzyna Zychowicz, przedstawiciele Urzędu Miasta Lublin, laureaci konkursu wraz z opiekunami oraz uczniowie
i nauczyciele z Zespołu Szkół w Pińczycach.
Laureatami zostali:
w kategorii szkół gimnazjalnych
Magdalena Czarnasz- Gimnazjum nr 18 im. Macieja Rataja w Lublinie
Anna Gnaty- Gimnazjum nr 11 w Zespole Szkół Ogólnokształcąco- Ekonomicznych im. Olimpijczyków Polskich w Gliwicach
Natalia Laskowska- Gimnazjum nr 6 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7 im. Stanisława Ligonia w Katowicach
w kategorii szkół ponadgimnazjalnych
Barbara Mądra – IX Liceum Ogólnokształcące i. Mikołaja Kopernika w Lublinie
Mateusz Ruśkiewicz – Zespół Szkół im. Gen. Władysława Andersa w Częstochowie
 
Nagrodą główną w konkursie jest wyjazd edukacyjny do Ravensbrück w dniach 23-25.09 2013 r.
Wśród wyróżnionych znalazła się uczennica z naszej szkoły Aleksandra Jasik z klasy II gimnazjum.
Niektóre prace plastyczne zostały umieszczone na wystawie w Muzeum „Pod Zegarem”
w Lublinie. Są to prace: Pauliny Będkowskiej, Moniki Karkowskiej, Marleny Rogali
 i Daniela Balcerowskiego.
     Po wręczeniu nagród laureatom i wyróżnionym dr Wanda Półtawska wystąpiła z wykładem skierowanym do młodzieży, akcentując mocno zachowanie pamięci jako warunek rozwoju społeczeństwa i człowieka.
Wspomnienia o obozach gdziekolwiek one były i są, są przestrogą przed degradacją społeczeństwa, bo każdy człowiek może stać się albo świętym albo zbrodniarzem- podkreślała dr Wanda Półtawska.
W wykładzie swoim przytoczyła słowa Jana Pawła II, że każdy musi mieć swoje Westerplatte”, żyć dla czegoś, co jest skarbem.
 
Kolejnym punktem wyjazdu edukacyjnego było zwiedzanie miasta Lublina; rozpoczęliśmy je od zamku, który był pierwotnie zbudowany w XII w., a w XIII w. dobudowano wieżę mieszkalno-obronną w stylu romańskim. Podczas okupacji niemieckiej mieściło się tu więzienie, później na takie same cele zamek zaadoptowało NKWD. Dopiero
w połowie lat 50-tych powstało tu muzeum.
Następnie zwiedziliśmy Kaplicę - zamkową p.w. Św. Trójcy eden z najcenniejszych zabytków w Polsce pokryty rusko-bizantyjskimi freskami. Później udaliśmy się na Stare Miasto i Rynek, wokół którego ciągnie się sznur kamienic. Niektóre z nich chylą się w jedną bądź druga stronę i wymagają remontu. Ale mieszkają tutaj ludzie i oni sprawiają, że ta część Lublina ciągle żyje. Ze Starego Miasta na zamek prowadzi Brama Grodzka, która jednocześnie łączyła Stare Miasto z dzielnicą żydowską. Poza tym zobaczyliśmy Kościół Dominikanów i Krypty Bazyliki Dominikańskiej.
 
 Wiedza o Ravensbrück, pamięć historyczna jest przyczynkiem do zrozumienia zadań wobec ludzkości i narodu – mówiła dr Półtawska.
Jako organizatorzy konkursu podzielamy oczywiście pogląd dr Wandy Półtawskiej, zapewniając ciągłość tej inicjatywie i obudzonej pamięci. Kolejną edycję zaplanowano bowiem na kwiecień 2014 r.

06

MAJ

2013

2432

razy

czytano

2911/4531

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.

Mapa inwestycji

Logo serwisu.