Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

II Świat Akordeonu pod patronatem Burmistrza Gminy i Miasta Koziegłowy

W sobotę 1 sierpnia w Koziegłowach królował akordeon, a to za sprawą „II Świata Akordeonu”. Pierwsze dźwięki tych niesamowitych instrumentów mieszkańcy Gminy mogli usłyszeć już koło godz. 14.00 na rynku (Pl. Moniuszki), by następnie przenieść się na teren Centrum Rekreacji przy MGOPK i tram obejrzeć i wysłuchać wspaniałego koncertu najlepszych akordeonistów nie tylko z kraju, ale również zagranicy. Na II „Świat Akordeonu” zjechało 117 uczestników. W koncercie nie mogliśmy wysłuchać wszystkich muzyków z uwagi na czas koncertu.

Dla nas organizatorów to wielka radość, że w drugiej edycji liczba artystów była taka imponująca, większa niż w roku poprzednim.

Swoją obecnością zaszczycili nas także muzycy z zagranicy tj. z Ukrainy i Słowacji.

Z każdego niemal miejsca w Polsce, z miejscowości takich jak: Bydgoszcz, Łomża, Warszawa, Poznań, Kraków, Rzeszów, Wysokie Mazowieckie, również z bliższych miejscowości: Częstochowa, Zawiercie, Siewierz, Niegowa, Katowice, Bielsko, Andrychów, Ornontowice, Poczesna – trudno wszystko wymienić – to był prawdziwy najazd na Koziegłowy. Prezentacje akordeonowe trwały do wieczornych godzin. Było oczywiście wspólne wykonywanie dwóch utworów - to była jedyna taka orkiestra w Polsce złożona z muzyków z całego kraju i nie tylko, którą pod batutą Romana Krysta wybijającego rytm „diabelskimi skrzypcami” zagrała na scenie MGOPK. Świat Akordeonu i zgromadzona publiczność uczcili również minutą ciszy, przy dźwięku syren rozbrzmiewającym w Koziegłowach w godzinie „W” bohaterów Powstania Warszawskiego 1944. Zespół akordeonowy z Andrespola wykonał specjalnie przygotowany utwór „Pałacyk Michla”.

W Galerii MGOPK cały czas panował tłok za sprawą Stanisława Nowaka prowadzącego Akordeonserwis – kompleksową naprawę i strojenie akordeonów, który w tym dniu gratisowo udzielał porad i drobnych napraw, na co dzień usługi tego typu dla tak profesjonalnych instrumentów nie należą do tanich. Także stoisko Emila i Romana Jelinek ze Słowacji, którzy przywieźli ze sobą przepiękne heligonki wykonane w rodzinnym zakładzie, oraz przeróżne akcesoria, wydawnictwa nutowe, płyty, gromadziło wokół moc zainteresowanych. Instrumenty te zaprezentował na scenie Martin Czerniański ze Słowacji – wirtuoz gry na tym instrumencie. Zwieńczeniem II Świata Akordeonów była uroczysta msza święta w Kościele Jana Chrzciciela w Lgocie Mokrzesz w intencji wszystkich muzyków, oczywiście z oprawą akordeonową i wspólnym wykonaniem ulubionej pieśni papieża Jana Pawła II „Barki”.

Dyrektor MGOPK w Koziegłowach Renata Garleja kieruje gorące podziękowania do pań z KGW z Lgoty Górnej za przygotowanie posiłków w czasie pobytu akordeonistów oraz Zespołowi Szkół im. Agaty Mróz – Olszewskiej w Lgocie Górnej za udostępnienie szkoły.

 

Składamy podziękowania dla naszych sponsorów, a są to:

Hotel Czardasz
Firma „Józan”
Zajazd Margos
Firma „Sadownik”
Oraz Patronom Medialnym, którzy także obserwowali całe nasze przedsięwzięcie:
Telewizja TVP Katowice
Telewizja Orion z Częstochowy
Dziennik Zachodni
Gazeta Myszkowska
Gazeta Częstochowska
Życie Częstochowy i powiatu
Nowa Trybuna Częstochowska
Gazeta Kłobucka
ekultura.info
forum.akordeonowe.pl
cz.info.pl
twoja-częstochowa.pl

 

31

SIE

2015

1821

razy

czytano