Skróty klawiszowe:

Erasmus drogą do integracji

Strona główna » Aktualności » Erasmus drogą do integracji

wielkość tekstu: A | A | A

W ramach Programu Erasmus+ pod nazwą „Jak zapobiegać agresji w szkole kierowanej przeciwko dzieciom ze specjalnymi  potrzebami edukacyjnymi” uczniowie SP w Siedlcu Dużym uczestniczyli w bożonarodzeniowym spotkaniu integracyjnym Warsztatów Terapii Zajęciowej w Wojsławicach. Świetnie wpisało się ono w cele Erasmusa+, a więc dostrzeganie potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz wyrabianie w stosunku do nich postawy pełnego rozumienia, szacunku i tolerancji. Erasmus+ będzie realizowany w SP w Siedlcu Dużym w latach 2017-2019. Partnerami Polski są następujące państwa:  Bułgaria, Turcja (Corum), Portugalia, Turcja (Samsun) oraz Hiszpania. Rolę beneficjenta przyjęła Gmina i Miasto Koziegłowy z Burmistrzem Jackiem Ślęczką na czele. Polską koordynatorką programu jest Karolina Gawrońska.

W trakcie spotkania integracyjnego uczniowie szkoły wraz z uczestnikami Warsztatów wykonywali bożonarodzeniowe ozdoby świąteczne - piękne bombki i choinki.  Dzieci miały również okazję pobyć z osobami niepełnosprawnymi, bo właśnie dla nich stworzono Warsztaty. Powstały one w 2006 r. z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Śląskich, natomiast od 2013 r. jednostką prowadzącą jest Gminno-Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Koziegłowach. Uczestnikami Warsztatów, z którymi dzieci wykonywały ozdoby są osoby, które ukończyły 18 lat i posiadają orzeczenie o niepełnosprawności.

Uczniowie SP w Siedlcu Dużym, dzięki uprzejmości pracowników WTZ, mogli również zapoznać się z działalnością poszczególnych pracowni, w których prowadzona jest terapia, m.in. artystycznej, edukacyjno-ekologicznej, manufaktury, przetwórstwa gospodarstwa domowego, sadowniczo-ogrodniczej i technicznej. Spotkali się również z panią rehabilitantką, która opowiadała, dlaczego tak ważne jest, aby rehabilitacja społeczna i zawodowa prowadzona w poszczególnych grupach terapeutycznych była wspomagana i uzupełniana przez rehabilitację ruchową.

Jak zapewnia koordynatorka programu Erasmus+, Karolina Gawrońska organizacja takich spotkań daje uczniom możliwość autentycznego zrozumienia potrzeb i możliwości dzieci ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi. Dyrektor SP w Siedlcu Dużym, Renata Sawicka oraz nauczyciele żywią nadzieję, że udział w programie nie tylko wpłynie pozytywnie na nastawienie do takich uczniów, ale w przyszłości wiedza, którą zdobędą, będzie skutkować brakiem agresji w stosunku do wszystkich osób z niepełnosprawnościami i rozumieniem, że  tak jak każdy, mają one prawo do szczęścia, radości, spełniania marzeń i planowania swojej ścieżki życiowej.

Materiał przygotowany w SP w Siedlcu Dużym

 

 

czytano: 719 razy

autor: kozieglowy.pl

data dodania: 2017-12-20 12:55:00

Walory Gminy
  • Dziedzictwo kulturowe i historyczne
  • Bogate zasoby wód głębinowych
  • Malownicze krajobrazy
  • Bogactwo przyrody
  • Strefy aktywności turystycznej
  • Szlaki konne i rowerowe
  • Korzystna lokalizacja
  • Przedsiębiorczość mieszkańców
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook