Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Nie zabiorą Ci Ojczyzny, jeśli nosisz ją w sercu

Uchwałą z 25 maja 2017 Sejm RP VIII kadencji zdecydował o ustanowieniu roku 2018 Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. W geografii gminnych uroczystości rocznicowych znalazły się także Pińczyce, bowiem 18 listopada odbyła się w Szkole Podstawowej uroczystość pod hasłem Nie zabiorą Ci Ojczyzny, jeśli nosisz ją w sercu.

Młodzi wykonawcy poprzez recytację, śpiew i muzykę przedstawili polską drogę do wolności. Przekonywali również, że koniec I wojny światowej i niepodległość 11 listopada nie oznaczała, że Polska jest wolna i bezpieczna. Przez kolejne lata na wielu frontach Polacy walczyli o ostateczne granice II Rzeczpospolitej. 

Patriotyczne akcenty setnej rocznicy odzyskania niepodległości w sposób niezwykle sugestywny podkreśliła młodzieżowa orkiestra dęta, prowadzona przez kapelmistrza Pana Wojciecha Pompkę. Wykonując swój patriotyczny repertuar spowodowała ogromne wzruszenie wielu słuchaczy. W swym jednoznacznym przekazie dało się słyszeć echa historii, tworzenie się podwalin wolnego państwa, ale jednocześnie bazowanie na uniwersalnych wartościach. Uroczystość uświetniła także grupa mażoretek, wokaliści oraz recytatorzy, tworząc całość, która z pewnością była „powodem wspaniałych estetycznych przeżyć”- jak podkreśliła Pani Joanna Kołodziejczyk – przewodnicząca Rady Gminy i Miasta Koziegłowy, uczestnicząca w tym wydarzeniu. Wyjątkową i patriotyczną atmosferę podkreślił również Pan Jacek Ślęczka – Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy, przywołując postać Józefa Piłsudskiego oraz przedstawiając proces tworzenia się polskich legionów i ich znaczenie w okresie kształtowania się państwowości polskiej.

Zaś Pani Jadwiga Wiśniewska – Poseł do Parlamentu Europejskiego w swoim przekazie wideo podkreśliła, „że Polacy po 123 latach niewoli wywalczyli niepodległość, ale wolność nie jest nam dana raz na zawsze”. W tej rocznicowej uroczystości uczestniczyli również radni Gminy i Miasta Koziegłowy, Pan Krzysztof Bąk – sekretarz Gminy i Miasta Koziegłowy oraz Pani Katarzyna Zychowicz – dyrektor ZEAOS w Koziegłowach.

Warto podkreślić iż uczniowie Szkoły Podstawowej w Pińczycach uczestniczyli także w ministerialnym programie Niepodległa na lata 2017-2021, a najważniejszym działaniem w tym projekcie było poznanie wydarzeń historycznych związanych z budową państwowości  polskiej poprzez odwiedzenie Cmentarza Łyczakowskiego oraz Cmentarza Orląt Lwowskich we Lwowie.

Materiał przygotowany został w SP w Pińczycach

 

23

LIS

2018

976

razy

czytano