Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Zapraszamy 18 września do MGOPK na spektakl ,,Cebula"

Teatr Nowy w Częstochowie oraz Fundacja Oczami Brata zapraszają 18 września o godzinie 11:00 do Miejsko - Gminnego Ośrodka Promocji Kultury w Koziegłowach na spektakl ,,Cebula".
 
Informacje o spektaklu „Cebula” - Wszystko zaczęło się od książki „Wystarczy kochać”, wydanej nakładem wydawnictwa Edycji św. Pawła. W 2015 r. napisali ją wspólnie Jadwiga i Paweł Bilscy. W pierwszej części przedstawiono historię rodziny wychowującej dziecko z Zespołem Downa, czyli płynącą prosto z serca opowieść matki. W drugiej części brat i syn opisuje swoją działalność społeczną i początkową działalnością Fundacji Oczami Brata. Ani tej historii, a fundacji nie byłoby, gdyby nie Karol, człowiek, który, choć nie wypowiedział nigdy ani słowa, zmienił życie wielu osób.
To właśnie osoba Karola zainspirowała powstanie słuchowiska „Cebula”, które w oparciu o książkę i liczne opowieści napisał Łukasz Staniszewski. Słuchowisko w reżyserii Cezarego Ilczyny zrealizowano w 2020 r. w ramach „Te@tru na SŁUCHawkach” (dzięki dotacji Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przyznawanej w ramach programu „Kultura w sieci”).
 
Głównym bohaterem „Cebuli” Staniszewski uczynił Karola Bliskiego. I w tym tekście zbieżność imion, nazwisk i wydarzeń, nie jest więc kwestią przypadku. Realizację doceniono wyróżnieniem honorowym przyznanym podczas finału konkursu DIG IT na najlepsze działania teatralne w czasie pandemii. Za organizację odpowiadał Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
 
„Nagrodzone i wyróżnione spektakle teatru dźwięku w słuchowisku znalazły formę, dzięki której odpowiedź na pytanie o przyszłość zależy od tego, jak zabrzmi odpowiedź na pytanie o nasze relacje z drugim człowiekiem” – wskazali jurorzy konkursu.
 
Teraz „Cebula” doczekała się scenicznej adaptacji, także autorstwa Staniszewskiego. Spektakl jest debiutancką produkcją Teatru Nowego w Częstochowie, który powołał do życia Paweł Bilski. Reżyserii „Cebuli” podjął się Marek Ślosarski, aktor filmowy i teatralny, a także reżyser teatralny, trzykrotny zdobywca Złotej Maski, na co dzień związany z Teatrem Powszechnym w Łodzi. Obsadę – obok dyplomowanych aktorów i absolwentów Studium Aktorskim im. Aleksandra Sewruka przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie: Pawła Bilskiego, Szymona Kowalika oraz Pauliny Kajdanowicz tworzą aktorzy Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie – Iwona Chołuj i Adam Machalica.
 
„Trudno mi nawet pomyśleć, o czym myślę” – mówi główny bohater, który niczym tytułowa cebula, ma tyle warstw, że aż trudno dostać się do środka. Twórcy spektaklu jednak tego dokonują, sięgają do wnętrza osoby z niepełnosprawnością, nadają myślom kolory, nazywają uczucia. Docierają jednak dużo głębiej, przez ludzkie historie ukazując to, jak żyją rodziny osób z niepełnosprawnościami. Odczarowują schematy, łamią uprzedzenia, pokazują to, że świat ten ma rozmaite odcienie, tu nie ma miejsca na wyłącznie czerń i biel. Pomagają zrozumieć, szukają odpowiedzi i udzielają ich na pytania innych. Przede wszystkim mówią jednak o miłości. Bo tak naprawdę wystarczy po prostu kochać. A to bywa najtrudniejsze.

06

WRZ

2023

203

razy

czytano

115/4494

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.