Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

12 edycja konkursu "Polskie więźniarki w Ravensbrück" za nami

Aby zapewnić ciągłość obudzonej pamięci o Ravensbrück od 12 już lat dyrekcja i nauczyciele przy współpracy z rodzicami Szkoły Podstawowej w Pińczycach organizują Ogólnopolski Konkurs Historyczno - Literacki po hasłem „Polskie więźniarki w Ravensbrück”. Uroczystość podsumowania Konkursu odbyła się w tym roku w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie. W bazylice św. Floriana w Krakowie została również odprawiona Msza Święta w intencji więźniarek, którą celebrował proboszcz parafii w Pińczycach, Ks. Paweł Lamek. Patronat nad konkursem sprawuje dr Wanda Półtawska – była więźniarka obozu. Partnerem konkursu jest Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita. Instytucją wspierającą konkurs jest natomiast Muzeum Parafialne św. Jana Sarkandra w Skoczowie. Instytucje finansujące przedsięwzięcie to: Gmina i Miasto Koziegłowy, Małopolski Urząd Wojewódzki, Międzypowiatowy Bank Spółdzielczy w Myszkowie oraz Rada Rodziców działająca przy Szkole Podstawowej w Pińczycach.

Ceremonię podsumowania konkursu prowadziła Joanna Sularz - dyrektor Szkoły Podstawowej w Pińczycach, pomysłodawca konkursu. Uroczystość uświetnił, pełen pasji występ Anny Bystroń - Jajkiewicz oraz Marcina Jajkiewicza - polskiego wokalisty jazzowego, musicalowego i rozrywkowego wraz z  Gminną Młodzieżową Orkiestrą Dętą z siedzibą w Pińczycach pod batutą dyrygenta Stanisława Pietrzika. W ich wykonaniu usłyszeliśmy piękne pieśni patriotyczne i religijne, m.in. takie jak: Modlitwę obozową, Białe róże, Rozmaryn. Listy gratulacyjne nadesłali: Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska i II Wojewoda Śląski Robert Magdziarz. W XII edycji konkursu wzięło udział 198 uczestników. Laureatów wyłoniło jury w składzie mgr Beata Korusiewicz – przewodnicząca, mgr Krzysztof Machura, mgr Katarzyna Białas.

Główną nagrodą w Ogólnopolskim Konkursie Historyczno-Literackim „Polskie  więźniarki w Ravensbruck” dla laureatów i ich opiekunów był wyjazd do Niemiec, którego celem było przede wszystkim poznanie Muzeum Przestrogi i Pamięci Ravensbruck, miejsca uświęconego cierpieniem wielu niewinnych kobiet. Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa w Pińczycach. Honorowy patronat obejmuje corocznie dr Wanda Półtawska – była więźniarka obozu w Ravensbrück.

Uczestnicy wyjazdu poznali historię obozu. Był to największy obóz koncentracyjny dla kobiet, który powstał w 1939 roku. Pierwsze więźniarki trafiły do niego wiosną tego roku. Polki przyjechały do Ravensbrück dokładnie 23 września. W tym, jak i w kolejnych transportach znalazły się działaczki społeczne, inteligentki, konspiratorki i uczennice tajnych kompletów. Więźniarki z Polski stanowiły największą grupę, w sumie przez gehennę obozu przeszło ich 40 tysięcy. Przy obozach powstawały hale produkcyjne, w których kobiety były wykorzystywane do prac niewolniczych na rzecz firm niemieckich.

W obozie przeprowadzano na kobietach bestialskie eksperymenty pseudomedyczne. Niemcy nazywali więźniarki "królikami doświadczalnymi". Najmłodsza z Polek, która stała się ofiarą hitlerowskiego bestialstwa miała 16 lat. Obecnie na terenie byłego obozu działa młodzieżowe schronisko, a dawne budynki, w których mieszkały SS-manki zostały przeznaczone na bazę noclegową.

Podczas pobytu uczniowie zapalili znicz oraz złożyli kwiaty pod pamiątkową płytą ufundowaną przez ocalałe więźniarki, z inicjatywy Olgi Nider, poświęconą przez papieża Jana Pawła II. Laureaci konkursu zwiedzili również inne miasta na terenie Niemiec, m.in. Poczdam i Berlin. Wyjazd edukacyjny do Ravensbrück był wspaniałą lekcją historii, która z pewnością na długo zapadnie w pamięci wszystkich uczestników wyjazdu.

Materiał przygotowany został w Szkole Podstawowej w Pińczycach

 

 

17

PAŹ

2023

310

razy

czytano